Vyhadzov

Autor: Daniela Mihoková | 23.2.2013 o 23:46 | (upravené 28.2.2013 o 22:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  107x

Začiatky bývajú náročné. Rozhýbať telo, myseľ, priviesť na svet pocit šťastia z vynaloženého úsilia. Sústrediť sa. Potiť sa. Hnevať sa. Usmievať sa. Radiť sa. Pozorovať, skúmať,objavovať, načúvať... Neprenášať pocit viny z neúspechu do života iných. Do života samotného. Začiatok je o nedodržiavaní pravidiel, no zároveň okresáva poslušnosť, aby ako kľúč prenikla do zámku od nových a nových začiatkov. A napokon, začať uvažovať pragmaticky o možnej, či nemožnej výhre?  Je to  nesmierne náročne, bez akéhokoľvek pádu, či podknutia sa. Vie o tom aj on.

Ilustračný obrázokIlustračný obrázokMore Illustrations

Dnes je päťdesiaty piaty deň nezúčastnenosti. Tá udalosť mi rezonuje v hlave ako prvá päťka. Napáda moje mozgové bunky a pýta sa kde urobili chybu? Nuž nepripravil som sa dostatočne na to, aby som deň čo deň videl kyslé ksichty ,,pani domácej" a neveselé narážky na moje, už dosť pošlapané ego?

Bol jarný slnečný deň. V práci ma vyhodili, hovorili niečo o zbytočných výdavkov, zaobalených v čase, ktorý mi dali na predýchanie, pobalenie sa a vypadnutie. Strávil som tam celých 15 rokov tvrdej driny alias nekonečných papierovačiek. Stál som pred veľkými sklenenými dverami nemenovanej firmy, v rukých som omhatával kartonové rohy krabice, a s bezduchým výrazom ochutnával horkosť života. Vo vnútri krabice, dva kaktusy, rodinné  fotky, kalkulačka, poháre, v skratke, stál som tam ako vystrihnutý z amerického filmu,v ktorom, prostredníctvom kvalitne zlého herca, znázornia ideálny vyhadzov. Čo jej poviem? To prvé mi prebleslo hlavou, keď som cestou domou uvažoval o očakávanom rozhovore na tému: čo nového v práci.

,,Ako bolo v práci?",,Ale nič. Šéf bol dnes nervózny z novej sekretárky. Podarilo sa jej vyliať kávu na jeho nové sako. Takéto drobnosti ho vedeli vždy vytočiť do nepríčetnosti." Hlas mi nepreskakoval, nebol som vyklepaný. Stál som tak v pokoji s čistou hlavou, pretože som vedel, že zajtra jej zaklamem opäť a taktiež pozajtra a popozajtra a  v tento jarný, slnečný čas, nebudem mať nič iné na PRÁCI, iba vymýšľanie výhovoriek a pavučinotvorných lží. Nasledujúce dni sa mojimi služobnými cestami stal ďaleký východ. Konkrétne tri ulice východne, kamaráti zo strednej mi ponúkli posteľ,v ich vlastnom prenájme. Do práce som chodil venčiť labradorského retrivera Maxa, domov som sa vrátil na smrť vyčerpaný, zo zbierania exkrementov a dojedania zvyškov pizze a iných pofidérnych domácich lahôdok. Nie, nenalial som sa do alkoholu, nalial som sa do ničnerobenia a absolútnej apatie.

Večer som skladal básne:

 

Kryštálovo čisté slzy

hrdého chlapa

vrelým štýlom

náhlia sa

dolu

bradou...

zdobia mu

hranicu guráže

 

Nasleduje veľmi veľa prepracovaných, amerických scén, dvaja sa hádajú, nadávajú si, udobrujú sa, nasleduje vychýrený rozhovor, kedy sa veci buď pohnú správny smerom, alebo ostanú trčať v zápche pre imobilné páry neschopné previesť morlánu integritu do praxe.

Sedel som tam ako obarený. ,,Pochop to, sme v tom spolu Tomáš. Ja viem...Bál si sa, čo ti poviem, ako zareagujem, preto si mi klamal." usmiala sa. ,,Tí tvoji kamaráti zo strednej? Samaritáni na pohľadanie! Tých sa drž! " opäť rolničky v hrdle. Milujem ju. ,,Jedno ti poviem, s absolútnou vážnosťou, bez akéhokoľvek pátosu, či pretvárky. Sme tu jeden pre druhého, dokiaľ nás smrť nerozdelí, alebo po našom, keď nejde o život ide o ..." Nezmohol som sa na slovo. Ruky ma svrbeli, chcel som ju  objať a už nikdy nepustiť. ,,Vieš čo ma najviac mrzí?" pokrútil som hlavou. ,,Že si mi nedôveroval na toľko, aby si mi povedal, že si zlyhal. Niečo by sme už len vymysleli..."

Krivý úsmev

zahanbeného chlapa

náhli sak nej..

prosí

vďačí

zdobí

jej posledné miesta na tele...

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?